Αναχώρηση από την αφετηρία μας στις 22:00 για Ραφήνα με ενδιάμεσες στάσεις, άφιξη στο λιμάνι.
Επιβίβαση στο καράβι και απόπλους για Τήνο. Απολαύστε την μίνι κρουαζιέρα σας! Άφιξη στο ιερό νησί της Παναγίας, πάμε να προσκυνήσουμε και να ξεναγηθούμε στη μονή της Κυρίας των Αγγέλων – το μοναστήρι της Αγίας Πελαγίας- στο Κεχροβούνι. Εδώ ασκήτευσε η Αγία Πελαγία, το όραμα της οποίας οδήγησε στην εύρεση της Ιερής Εικόνας της Παναγίας στις 30 Ιανουαρίου 1823.Συνεχίζουμε για τον Ι.Ν. Παναγίας Ευαγγελίστριας, ένα από τα σημαντικότερα λατρευτικά κέντρα της Ορθοδοξίας παγκοσμίως. Προσκύνημα και ξενάγηση στο Ναό της Εύρεσης, το Μαυσωλείο του καταδρομικού Έλλη και την περίφημη πινακοθήκη με έργα σπουδαίων Τήνιων καλλιτεχνών. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας, ελεύθεροι να γνωρίσετε τη χώρα και να κάνετε τις υποχρεώσεις σας. Διαν/ση.
Εκκλησιασμός, πρωινό και αναχωρούμε για τον γύρο του νησιού. Θα περάσουμε από το εντυπωσιακό χωριό Βώλαξ με τους γραφικούς ογκόλιθους που στολίζουν το τοπίο. Συνεχίζουμε τη διαδρομή μας περνώντας από γραφικά χωριά, Κάμπο με θέα τη Σύρο, Ταραμπάδο γνωστό από το θαυμαστό συγκρότημα των αριστοτεχνικών περιστερώνων που κοσμούν μια καταπράσινη πλαγιά, την Καρδιανή και την Υστέρνια, παραδοσιακά χωριά, και συνεχίζουμε στον Πύργο, από τα αρχαιότερα χωριά της Τήνου με τα μαρμαρόστρωτα δρομάκια. Εδώ θα επισκεφτούμε το σπίτι-μουσείο του Γιαννούλη Χαλεπά με προσωπικά αντικείμενα του σπουδαίου γλύπτη της νεότερης Ελλάδας. Θα καταλήξουμε στα Κιόνια για φαγητό. Επιστροφή το απόγευμα στη χώρα, ελεύθεροι. Διαν/ση.
Πρωινό και είμαστε έτοιμοι να αναχωρήσουμε για το λιμάνι με προορισμό τη Ραφήνα. Άφιξη και συνεχίζουμε για να επισκεφτούμε και να προσκυνήσουμε στο μοναστήρι του Αγ.Πορφύριου στο Μήλεσι, αφιερωμένο στη Μεταμόρφωση του Σωτήρος. Αναχωρούμε για την πόλη μας με ενδιάμεσες στάσεις κι άφιξη το βράδυ.
Είμαστε πάντα στο πλευρό σας !!!