Συγκέντρωση και αναχώρηση στις 24:00 (το βράδυ του Σαββάτου 27/07) από την αφετηρία μας, μέσω Λάρισας - Λαμίας - Χαλκίδας, για το λιμάνι της Κύμης στην Εύβοια. Άφιξη στο λιμάνι, επιβίβαση στο πλοίο στις 10:00π.μ και μετά από 1 ώρα και 40 λεπτά φτάνουμε στο λιμάνι της Λιναριάς στη Σκύρο. Τακτοποίηση στις 14:00 στο ξενοδοχείο μας Skiros Palace, στην παραλία Γυρίσματα, ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση, μπάνιο και μια πρώτη γνωριμία με το νησί. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για να επισκεφθούμε τη Χώρα της Σκύρου. Πρώτος σταθμός το Βυζαντινό κάστρο με την μαγευτική θέα στο Πέλαγος και τις υπόλοιπες Σποράδες .Θα επισκεφτούμε το Καστρομοναστήρι του Αγ. Γεωργίου (10αι.), μετόχι της Μεγίστης Λαύρας του Αγίου Όρους. Κατηφορίζοντας τη Μεγάλη Στράτα φτάνουμε στην πλατεία Μπρουκ, στο Αρχαιολογικό και το Λαογραφικό μουσείο Φαλτάιτς. Μετά την περιήγηση μας θα καταλήξουμε στην παραλία του Μώλου για μπάνιο. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχωρούμε για το βόρειο τμήμα του νησιού. Μέσα από μια πανέμορφη διαδρομή πευκοδάσους, θα περιδιαβούμε τον Σκυριανό Όλυμπο και θα καταλήξουμε στην όμορφη παραλία της Κυρά-Παναγιάς για μπάνιο. Συνεχίζουμε για την Ατσίτσα. Ελεύθερος χρόνος για καφέ-φαγητό και στη συνέχεια επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και σήμερα θα εξερευνήσουμε το νότιο τμήμα του νησιού, εδώ το τοπίο είναι βραχώδες και άνυδρο. Κατά τη διαδρομή μας θα συναντήσουμε μια αγροτική φάρμα με τα μικρόσωμα Σκυριανά άλογα, γνωστά από την αρχαιότητα και σπάνια στο είδος τους. Συνεχίζουμε για την παραλία της Καλαμίτσας για μπάνιο.Το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Δείπνο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχωρούμε για το λιμάνι της Λιναριάς με προορισμό την Κύμη. Επιβίβαση στο πλοίο και απόπλους. Παίρνοντας τον δρόμο της επιστροφής θα σταματήσουμε στη Χαλκίδα, ελεύθερος χρόνος για φαγητό. Συνεχίζουμε με ενδιάμεσες στάσεις καθ΄οδόν, το απόγευμα άφιξη στην πόλη μας με τις καλύτερες εντυπώσεις.
370,00€/άτομο σε δίκλινο δωμάτιο 520,00€ μονόκλινο δωμάτιο
Είμαστε πάντα στο πλευρό σας !!!